#HAYATEVESIGAR

Evet gösterebilir. Bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya çok esnek olabilir.Ortasında bir yerine iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir.Ender durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki ,muayenede zar neredeyse hiç yok sanılabilir.Bazı çok ender durumlardaysa zarda hiç delik yoktur (İmperfore hymen).Bu durumda adet kanaması ilk adetten itibaren dışarı akamayıp genital kanalın içinde birikir ve her adet döneminde genç kız "adet olamamaktan ,ancak aşırı ağrıdan" yakınır.Kanama öyle ileri boyutlarda birikebilir ki,tüm rahim ve vajina kanla dolmuş ve genç kızda halen ilk adet kanaması gerçekleşmemiş olabilir.Bu ciddi bir durumdur ve kadının genital sisteminin zarar görmemesi için ameliyatla kızlık zarına delik açılarak içerideki kanın boşalması sağlanmalıdır.

 

Tıbbi bir sınıflama ise şöyle yapılabilinir;

1. ŞEKLİNE GÖRE:
– Halka şeklinde(H.annulare)
-Yarımay şeklinde (H.semilunare)
-Dudak şeklinde (H.labiale)
-Deliksiz (H.imperforatus)
-Kalbur şeklinde (H.cribriformus)
-Septalı (H.septatus)
 
2. KARAKTERİNE GÖRE:
-Çok küçük delikli
-Orta boy delikli
-Çok geniş delikli
-Düz kenarlı
-İnce tırtıklı(H.denticulare)
-Derin çentikli
-Çiçek tacı
-Saçaklı
-Katmerli
 
3. MUKAVEMETİNE GÖRE:
-Zayıf
-Lifli
-Tendon kıvamında
-Kıkırdağımsı
-Elastik zar
-Elastikiyeti olmayan zar
Annuler kızlık zarı en sık görülendir.
Semilunare (Yarımay şeklindeki) dıştan içe kalınlığı fazla olmadığı için genelde ilişki esnasında yırtılmaz.Ancak doğum da yırtılır.
Delikli zarın ilişki esnasında yırtılması biraz daha zor ve acılıdır.
Carnous (etli,kalın) kızlık zarının ilişki ile yırtılması çok zor olduğu için veya yırtılma sonrası kanama oranı fazla olduğu için cerrahi müdahale gerekebilir.
Kızlık zarı doğum sonrası kalıntılar şeklinde varlığını sürdürebilir.
 

Kızlık zarı cinsel ilişkide mutlaka kanar mı?

Kızlık zarı nispetenesnek olmasına karşın ,vaginanın içine girme denemelerinde(cinsel ilişkiyle,parmaklarla veya muayene aletleriyle) kolaylıkla yırtılan ve kanayan bir anatomik yapıdır. Ancak kişiler arası önemli yapısal farklılıklar nedeniyle kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak az sayıda damar bulunması durumunda ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir.
 
Bunun sıklığını belirleyen bir çalışma olmamakla beraber deneyimler kadınların muhtemelen %1-2’sinde kızlık zarının ya aşırı esnek olması,veya damarlanmasının az olması nedeniyle ilk cinsel ilişkide kanamadığını göstermektedir.

 

Makale ile ilgili resmi buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.