#HAYATEVESIGAR

Kızlık zarının tamiri mümkündür ve tüm dünyada bunu taleb eden kadınlar ve uygulayan doktorlar vardır.Bu tamirin başarılı olup olmayacağının en önemli belirleyicisi yırtılmanın ne zaman olduğudur.Kısa zaman önce olan bir yırtılma kolaylıkla tamir edilebilir.Çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş,doğum yapmış kadınlarda ise kızlık zarının parçaları azalmış olduğundan tamiri çok zor olabilir,başarısız olabilir.
Kızlık zarı tamirinde genellikle iki farklı yöntem kullanılır. Hastanın durumuna uygun yöntem seçilir ve tecrübeli bir doktor tarafından uygulanırsa başarısızlık oranı çok düşük olacaktır.
 
 
Kızlık zarının dikildiği ilişkiye girilen kişi tarafından anlaşılır mı?
Kesinlikle HAYIR.Sadece Kadın-Doğum uzmanları ve Adli tıp uzmanlarınca anlaşılabilir.
 
Kızlık zarı tamiri nasıl bir ameliyattır,ne kadar sürer,ağrı veya acı hissedilir mi?
Hayır,ağrı veya acı duyulmaz.Hasta uyutularak yapılır.10-30 dak.arasında yapılabilir.Operasyondan sonra rahatlıkla yürüyebilir veya çalışabilirsiniz.Hiç kimse sizin böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlamaz.
 
Birkez tamir edilmiş bir kızlık zarı gerekirse tekrar dikilebilir mi?
Evet,gerekirse defalarca tamir edilebilir.
 
Operasyondan sonra nelere dikkat etmek gerekir?
Özel bir şey gerektirmez.İlk birkaç gün doktorunuzun önerilerine uymak gerekir.Rahatlıkla ilk günden sonra duş alınabilir.
 
Kızlık zarı ilişkiden ne kadar zaman önce dikilmelidir?
Bu kızlık zarının tipine doktorunuzun yapacağı operasyona bağlıdır.Bazen birkaç gün, bazen birkaç ay, bazende bir yıl önce yapılabilir.
 
Kızlık zarı bozulmadan gebe kalınabilir mi?
Evet.Gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir.Esnek olan bir zar tam bir cinsel ilişkide bozulmamış olmasına karşın gebelik olabilir.Diğer bir yol da ender görülmesine karşın erkeğin kızlık zarına yakın bir yere boşalmasıdır.Spermler oldukça hareketli hücreler olduklarından vaginanın girişinden rahim ağzına ve buradan da iç genital sisteme geçerek gebeliği başlatabilirler.
 
Muayenede kızlık zarının sağlam olup olmadığı anlaşılabilir mi?
Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanının yaptığı bir muayenede kızlık zarının yırtılmış olup olmadığı, yırtılmışsa bunun eski bir yırtık mı,yeni bir yırtık mı olduğu anlaşılır.Ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları resmi bir kurumda adli tabip olarak görevli olmadıkları sürece bu muayeneyi yapmamayı tercih etme veya muayene sonucunda rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler.Dahası Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları hastanın kendisi dışındaki birine muayene sonucunu bildirmek zorunda da değildirler.
 
GİZLİLİK TAAHÜTNAMESİ; Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında ( TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420 ) tümüyle gizli tutulacaktır.Başka şahıslara hastalığınız ,tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

Makale ile ilgili resmi buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.