#HAYATEVESIGAR

40 yaşından sonra doğurganlığı ve çocuk sahibi olma olasılığını artırmanın yolları mevcuttur.
 
 
35 yaşın üstünde olan ve çocuk sahibi olamayan tüm kadınlar doktorlarıyla görüşmelidir, çünkü doğurganlıkla ilgili çoğu problem başarıyla tedavi edilebilir. 40 yaşın üstündeki kadınların, doğurganlık dönemi bitmeden önce çocuk sahibi olmak için çok zamanları kalmamıştır. Ancak çeşitli yöntemlerle gebe kalma ihtimali yükseltilebilir.
 
Doktorunuzla Folik asit takviyesi almak konusunda görüşün. Yapılan bir araştırmada Folik asit takviyesi alan ve kısır 16 kadından 12’si birkaç ay boyunca takviye aldıktan sonra hamile kalmışlardır. Doğurganlığı artırmak için önerilen Folik asit miktarı günde 400 mcg’dır.
 
Aktif olun ama çok abartmayın. Hamilelikten önce biraz kilo vermek formda olmanızı ve çocuk taşımanın getireceği yükü daha kolay üstlenmenizi sağlayabilir. Ancak çok fazla egzersiz yapmak veya çok zayıflamak doğurganlığı kötü etkileyebilmektedir. Uzun dönemli ve yorucu egzersiz programları gonadotropin denilen hormonların salgılanmasını baskılar ve bu da amenore şikayetine (adet görmeme) sebep olabilir. 40 yaşından sonra doğurganlığı artırmak için iyi bir egzersiz programı haftada 5 gün boyunca, günde 30 dakika aerobik ve güç egzersizi yapmayı içerir.
 
Yumurtlamanızı takip edin. 40 yaşın üstündeki kadınların yumurtlamayı takip etmeleri için en güvenilir yol vajinal akıntıların yoğunluğudur. Yumurtlama başlamadan hemen öncesinden, yumurtlamanın sonuna kadar rahim ağzı sıvıları yumurta beyazını andırır ve kaygandır. Adet döngüleri düzensizleştiğinden 40 yaşın üzerinde yumurtlamayı takip etmek zor olabilir.
 
Stresi azaltın. Sebebi açıklanamayan kısırlığa sahip kadınların birçoğu stresi hayatlarından attıklarında hamile kalmaktadır. Stresi azaltmak için meditasyon yapın veya bir yürüyüşe çıkın. Arkadaşınızla, bir aile bireyiyle veya bir uzmanla stres probleminiz hakkında konuşarak sağlıklı bir şekilde dışa vurun.
 
40 yaşından sonra doğurganlığı artırmak için böbrek ve karaciğer sağlığınızı geliştirin. Hamile kalmak ve bebeği taşımak için böbrekleriniz ve karaciğeriniz sağlıklı olmalıdır. Alkol, kafein almaktan ve sigara kullanmaktan kaçının. Bazı reçeteli ilaçlar da doğurganlığa müdahale edebilir.
 
Kaynak : millyet.com.tr

Makale ile ilgili resmi buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.