#HAYATEVESIGAR

Adet Sancısı Nedir?

İlk olarak adet sancısı tanımlanacak olursa rahimde olan kasılmalar olarak tanımlanır. regl dönemi, aybaşı, adet görmek yada regl olmak şeklinde de halk arasında isimlendirilir. Özellikle yöresel olarak aybaşı diye çokça adlandırılır. Regl kanı dışarı atılmaya çalışırken uterusta kasılmalar gerçekleşir ve bu kişi tarafından ağrı olarak algılanır. İşte biyolojik açıdan da adet sancısı nedenleri bu şekilde açıklanabilir.
 
Her ay çekilen ağrılar, sancılar hemen hemen her bayanın derdidir. Adet sancısı, karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerle kendini gösteren acı veren sancılardır. Bu tip ağrılar aslında her bayanın özel günlerinde kendini göstermez. Kimi bayanlar regl dönemi geldiğini bile anlamazken, kimileri ise uzun süren ve çok acı veren ağrılarla birlikte bu özel dönemlerinin geldiğini anlar. Ayrıca özel günlerinde sinirlenen, sık sık stres yaşayan, birçok şeye kolayca sinirlenen kadınlarda vardır. Bu belirtiler de adet dönemlerinin yaklaştığının başka göstergeleridir. Tabii bir de özel günlerinde sık sık terleyen yada üşüyen kadınlar vardır. Onlar da özellikle kış aylarında üşüyerek yada yaz aylarında terleyerek bir takım zorluklar yaşar. Peki tüm bu zorlukların, ağrıların ve sancıların nedenleri nedir? Neden ve niçin bu ağrılar oluşur? Adet sancısı nedenleri nelerdir? Diğer bir yazımızda da bu ağrılar için neler yapılmalıdır, çözüm yolları nelerdir, bu sancılar ve ağrılar için bitkisel çözüm yolları nelerdir, adet sancısıbu ağrılar için hangi bitkileri kullanmalıyız gibi konularla ilgili yazı hazırladık.
 

Adet Sancısı Nedenleri Nelerdir?

Adet kanamaları ortalama 28 günde bir görülen kanamalardır. 3 ile 7 gün arasında devam eder yani ortalama 4-5 gün sürer. Aslında bu kanamalar kadınları rahatlatan kanamalardır. Bu kanamalar sayesinde vücut rahatlar. Kimi kadınlarda hiç ağrı görülmezken kimileri çok şiddetli sancılar çeker. Bu ağrıları çekmeyenler ne demek olduğunu bilemez. Bazı kadınlar o kadar şiddetli ağrı çekerler ki regl geleceği ilk gün yataktan kalkamaz, yürüyemez ve tüm gün hiçbir iş yapamazlar. Tüm planlarını iptal etmek zorunda kalırlar. Ayrıca mide bulantısı, kusma da regl sürecinde görülen rahatsızlıklar arasındadır. Bu dönemde ilk gün yemek yiyememe durumu görülebilir ve yemek yenmediği için tansiyon düşüklüğü dahi yaşanabilir.
 
Peki bu adet sancısı nedenleri nelerdir?
 
Adet sancısı nedenleri arasında ilk olarak genetik faktör sayılabilir. Genellikle kadının annesi de sancı çekiyorsa kendisinde de sancı olması muhtemeldir. Ayrıca ayakların üşütülmesi, soğukta kalınması da şiddetli ağrılara sebep olur. Rahim ağzı girişinin genetik olarak dar olması yada enfeksiyon, kürtaj gibi nedenlerle dar olması da ağrı sebepleri arasındadır. Adet sancısı ve ağrısının bunlar ve bunlar gibi daha başka çeşitli sebepleri de olabilir.

 

Makale ile ilgili resmi buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.