Op. Dr. Belgin KOÇAK

Gebelik Takibi 40. Hafta

Ortalama 3300 gr. ağırlığında, 51 cm boyundadır. 40. haftada bebeğiniz doğum için hazırdır. Cildi pembe-kırmızı bir renktedir. Doğum anı başladıkça rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar. Bu açıklık yaklaşık 10 cm’ye ulaştığında doğumun ilk evresi tamamlanmış olur. Bundan sonra bebeğin anne karnında geçirdiği zamanla 41. haftayı doldurmuş olur. 
 
Saçları ve tırnakları daha fazla uzar. Bu tırnakları doğumdan sonra kesmeniz gerekir. Yoksa yüzünü tırmalayacaktır. Doğumdan sonra akciğerleri halen gelişmeye devam eder. Böylece çok miktarda sürfaktan üretimi yapıp, hava keselerini açık tutarlar. 
 
Normal doğuma karar verildiğinde ultrason ve NST ile bebeğin iyi olduğu gösterilmek kaydı ile doğurmayan gebeler 10–14 gün daha bekleyebilirler. Bu süre sonunda da doğum olmazsa önce suni sancı denenir. Suni sancı da başarısız olursa bebek sezeryan ile doğurtulur. Küçük bebeğinizi kucağınıza almak için daha fazla beklemenize gerek kalmayacaktır. Fakat eğer doğum tarihiniz gelir ve geçerse paniklemeyin, doğumlar da bu dönemin aşılmasında normal bir durumdur. Bu bir terslik olduğunun göstergesi olmayabilir.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.