#HAYATEVESIGAR

Sevgili Babalar,
 
 
Hamilelik dönemi eşiniz için olduğu kadar kuşkusuz ki sizin içinde özel ve önemli bir dönemdi. Mümkün olduğu kadar eşinizi anlamaya ona yardım etmeye ve ona destek olmaya çalıştınız. Kimi zaman zorlandığınız durumlarda olmuştur, çünki eşiniz hem fiziksel anlamda hem de ruhsal anlamda çok değişim geçirdi. Sizde hayatınıza yeni biri katılacağı için çok heyecanlısınız. Özellikle doğum zamanı yaklaştıkça heyecanınız ve stresiniz artıyor olmalı.
 
Ama siz bu dönemde sakin olmalı ve kontrolü elden bırakmamalısınız. Doğum işaretleri başlayıp, hastaneye gitme zamanı geldiğinde sakin olun, daha önceden hazırladığınız hastane çantasını, yapılmış tetkiklerin olduğu dosyayı ve resmi evraklarınızı almayı unutmayın. Eşinizi güvenli bir şekilde hastaneye ulaştırın ve doktorunuza teslim edin. Bundan sonrası daha zor değil mi? Artık sizin yapacağınız tek bir şey var beklemek. Bu dönemde babalar kendini işe yaramaz hissedebilir. İçeride neler olup bittiğini merak ediyorsunuz, acaba eşinizin ve bebeğinizin sağlık durumu nasıl, herşey yolunda mı yoksa bir aksilik mi var?
 
Bu heyecandan dolayı pek çok baba doğumhane de eşiyle birlikte olmayı  bu süreci birlikte yaşamayı istemektedir.
 
Ve beklenen an geldi. Sağlıklı bir bebek sahibi oldunuz. Artık BABA’sınız. Çok değişik hisler içindesiniz. Hem çok sevinçlisiniz, hem de bazı endişeleriniz var. Bundan sonra hayatınız nasıl değişecek, iyi bir baba olabilecek misiniz, bu sorumluluğun altından kalkabilecek misiniz, onu sağlıklı büyütebilecek misiniz, eşinizin gözünde konumunuz nasıl değişecek vs. Şunu unutmayın, eşiniz ve sizin için çocuk sahibi olmak, hayatınız için ciddi bir yükümlülük ve kararlar bütünüdür. Bundan dolayı yaşayacağınız her türlü duygu, son derece doğaldır.
 
Bebeğinizi ilk gördüğünüz an ne hissettiniz? Hiç birşey ? Korku ? Çok küçük?…..Hepsi normal, bebeğinizi ilk gördüğünüz an ürkebilir, korkabilirsiniz. Görür görmez içinizde kocaman bir sevgi hissetmeyebilirsiniz. Sevgi emekle gerçekleşir. Kendinize bebeğe alışmak için zaman tanıyın. Zamanla herşey mutlaka yerine oturacaktır.

Makale ile ilgili resmi buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.