#HAYATEVESIGAR

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı nedir, kızlık zarı tamiri veya dikimi ( himenoplasti ) onarımı mümkün müdür, kızlık zarı ameliyatı nasıl yapılır?
 
Bu yazı kızlık zarı hakkındaki bazı yanlış bilinenleri düzeltmek veya bilinmeyenleri açıklığa kavuşturmak için hazırlanmıştır.Kolay anlaşılabilir olması için başlıklar şeklinde hazırlanmıştır.
 
Kızlık zarı nedir ?

Kızlık zarı nedir ?

Kızlık zarının Latince adı hymendir ve HYMEN Yunan mitolojisinde Evlilik Tanrısının ismidir.Kızlık zarı ülkemizde ve dünyanın belli bölgelerinde halen sosyal ve kültürel önemini korumaktadır.Kızlık zarının henüz bozulmamış olması hatalı olarak kadının bekaretinin, yani bir erkekle birlikte olmadığının sembolü ve yine hatalı olarak ilk ilişkide kanama olmaması kadının daha önceden bir erkekle cinsel ilişkide bulunmuş olduğunun kanıtı olarak görülmekte ve birçok masum genç kız bu yüzden tüm yaşamlarını etkileyecek olaylarla karşılaşabilmektedir.
Kızlık zarı muayenesi nedir ve nasıl yapılır?

Kızlık zarı muayenesi nedir ve nasıl yapılır?

Kızlık zarı anatomik olarak vajinal girişte yer alan yaklaşık 1- 2 cm derinde, 2-2.5 mm inceliğinde elastiki bir zardır. İçinde ince damarlardan zengin olduğu için ilk ilişki ile birlikte genelde hafif bir kanama izlenmektedir. Kızlık zarının fizyolojik olarak işlevi halen tam olarak bilinmemekle birlikte pek çok toplumda namus ve bekaretin bir simgesi haline gelmiştir.
Kızlık zarı nerede ve ne işe yarar ?

Kızlık zarı nerede ve ne işe yarar ?

Anatomik olarak kızlık zarı vaginanın hemen girişinde yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vaginal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın ,ortasında delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusudur.Aslında enfeksiyonların bakire olanlarda daha ender oluşmasının nedeni bu kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamış olmalarıdır.PID (Pelvik enfeksiyon) ve vaginit gibi enfeksiyon hastalıkları aktif cinsel yaşam başladığında ,önemli bir kısmı cinsel yolla bulaşan bakterilerle başlatılan enfeksiyonlardır.
Yapısal olarak farklılıklar gösterebilir mi?

Yapısal olarak farklılıklar gösterebilir mi?

Evet gösterebilir. Bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya çok esnek olabilir.Ortasında bir yerine iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir.Ender durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki ,muayenede zar neredeyse hiç yok sanılabilir.Bazı çok ender durumlardaysa zarda hiç delik yoktur (İmperfore hymen).Bu durumda adet kanaması ilk adetten itibaren dışarı akamayıp genital kanalın içinde birikir ve her adet döneminde genç kız "adet olamamaktan ,ancak aşırı ağrıdan" yakınır.
İlk gecede nelere dikkat etmek gerekir?

İlk gecede nelere dikkat etmek gerekir?

İlk gecede veya daha geniş anlamıyla ilk cinsel ilişkide hem kadına hem erkeğe düşen önemli görevler vardır.Bu ilk deneyimin güzel ve hatırlandığında iyi duygular uyandıran bir deneyim olması için kadının kendini bu olaya pikolojik olarak hazır hissetmesi gerekir.Ön sevişmeyle vaginada yeterli kayganlaşma sağlanmalı,eğer bu sağlanamazsa kayganlaştırıcı jel şeklinde eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen ilaçlar kullanılmalıdır.
Kızlık zarı ilişki dışında ne zaman yırtılır?

Kızlık zarı ilişki dışında ne zaman yırtılır?

Bakire bir kadının jinekolojik muayene olması mümkün müdür?
Kızlık zarının ne ile yırtıldığı bilinebilir mi?
Ne zaman yırtıldığı bilinebilir mi?
Yırtılan zar tekrar iyileşip, kapanabilir mi?
Mastürbasyon yaparken yırtılabilir mi?
Kızlık zarının tamiri mümkün müdür?

Kızlık zarının tamiri mümkün müdür?

Kızlık zarının dikildiği ilişkiye girilen kişi tarafından anlaşılır mı?
Kızlık zarı tamiri nasıl bir ameliyattır,ne kadar sürer,ağrı veya acı hissedilir mi?
Bir kez tamir edilmiş bir kızlık zarı gerekirse tekrar dikilebilir mi?
Operasyondan sonra nelere dikkat etmek gerekir?
Kızlık zarı ilişkiden ne kadar zaman önce dikilmelidir?
Kızlık zarı bozulmadan gebe kalınabilir mi? Muayenede kızlık zarının sağlam olup olmadığı anlaşılabilir mi?

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.