#HAYATEVESIGAR

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı nedir, kızlık zarı tamiri veya dikimi ( himenoplasti ) onarımı mümkün müdür, kızlık zarı ameliyatı nasıl yapılır?
 
Bu yazı kızlık zarı hakkındaki bazı yanlış bilinenleri düzeltmek veya bilinmeyenleri açıklığa kavuşturmak için hazırlanmıştır.Kolay anlaşılabilir olması için başlıklar şeklinde hazırlanmıştır.
 
Kızlık zarı nedir ?

Kızlık zarı nedir ?

içerik güncellenmektedir.
Kızlık zarı muayenesi nedir ve nasıl yapılır?

Kızlık zarı muayenesi nedir ve nasıl yapılır?

Kızlık zarı anatomik olarak vajinal girişte yer alan yaklaşık 1- 2 cm derinde, 2-2.5 mm inceliğinde elastiki bir zardır. İçinde ince damarlardan zengin olduğu için ilk ilişki ile birlikte genelde hafif bir kanama izlenmektedir. Kızlık zarının fizyolojik olarak işlevi halen tam olarak bilinmemekle birlikte pek çok toplumda namus ve bekaretin bir simgesi haline gelmiştir.
Kızlık zarı nerede ve ne işe yarar ?

Kızlık zarı nerede ve ne işe yarar ?

Anatomik olarak kızlık zarı vaginanın hemen girişinde yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vaginal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın ,ortasında delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusudur.Aslında enfeksiyonların bakire olanlarda daha ender oluşmasının nedeni bu kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamış olmalarıdır.PID (Pelvik enfeksiyon) ve vaginit gibi enfeksiyon hastalıkları aktif cinsel yaşam başladığında ,önemli bir kısmı cinsel yolla bulaşan bakterilerle başlatılan enfeksiyonlardır.
Yapısal olarak farklılıklar gösterebilir mi?

Yapısal olarak farklılıklar gösterebilir mi?

Evet gösterebilir. Bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya çok esnek olabilir.Ortasında bir yerine iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir.Ender durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki ,muayenede zar neredeyse hiç yok sanılabilir.Bazı çok ender durumlardaysa zarda hiç delik yoktur (İmperfore hymen).Bu durumda adet kanaması ilk adetten itibaren dışarı akamayıp genital kanalın içinde birikir ve her adet döneminde genç kız "adet olamamaktan ,ancak aşırı ağrıdan" yakınır.
İlk gecede nelere dikkat etmek gerekir?

İlk gecede nelere dikkat etmek gerekir?

İlk gecede veya daha geniş anlamıyla ilk cinsel ilişkide hem kadına hem erkeğe düşen önemli görevler vardır.Bu ilk deneyimin güzel ve hatırlandığında iyi duygular uyandıran bir deneyim olması için kadının kendini bu olaya pikolojik olarak hazır hissetmesi gerekir.Ön sevişmeyle vaginada yeterli kayganlaşma sağlanmalı,eğer bu sağlanamazsa kayganlaştırıcı jel şeklinde eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.