#HAYATEVESIGAR

38. haftadan itibaren dikkat!
Normal bir gebelik suresi son adet tarihinden itibaren 40 haftadır. Bu 40 haftalık maratonun 2 hafta öncesi ve 2 hafta sonrası doğum beklenebilir.  Kısacası anne adayı 38. Haftaya geldiğinde artık doğumun başlayabileceğini bilmeli ve doğuma dair tüm hazırlıklarını tamamlamalıdır. Örneğin en önemli olan doğum yapacağınız hastaneyi mutlaka önceden belirlemenizdir. Çünkü doğumun son zamanlarında bu tür işlerle uğraşamaya vaktiniz olmayacaktır. Hastaneye götüreceğiniz çantanızı da hazırlayıp bir köşede bulundurmanız da oldukça fayda var. Bu son anlarda hem sizin hem de ailenizin telaş yapmamasını sağlar.
 
Yalancı doğum ağrıları sizi yanıltabilir
Hamileliğin son evrelerinde anne belde ağrılar, karında düzensiz gelen sertleşme hissi ve kasılmalar hisseder. Bazen öyle ki anne adayı ağrıların sıklaştığını ve artık doğumun başlayacağını bile düşünebilir. Böyle bir durumda anne adayı dinlendiğinde bu ağrıların dindiğini görebilir. Bunlar yalancı doğum ağrıları olarak adlandırılır. Bu ağrılar özellikle fiziksel aktivite sonrası olabilmektedir. Örneğin; son alışveriş telaşı nedeniyle bile gelişebilir ve siz doğum ağrısı zannedebilirsiniz. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan anne adayları gerçek doğum sancılarını bilmediğinde karıştırabilmektedir.
 
 
İstirahat ile geçen doğum ağrıları da görülebiliyor 
Yalancı doğum ağrılarının tipik özelliği istirahatle geçmesidir. Bu haftaya gelindiğinde bebek ağırlığı daha da arttığından artık seri hareketleri için fazla yer kalmamıştır ve bebeğinizin hareketlerini daha az hissedersiniz. Ve bebek artık doğum kanalına doğru indiğinden pubis kemiğiniz de baskı ve özellikle adim atarken ağrı hissedersiniz
 
Doğum nasıl başlar?
Doğum ağrılarının en önemli özelliği ağrıların düzenli aralıklarla  yaklaşık 5-10 dakika arayla gelmesi, ağrıların 30-50 saniye suresince devam etmesi, dinlenmeyle geçmemesi, ağrıların karında kasılmalar olarak hissedilmesidir. Ağrının zamanla şiddeti artar ve ağrılar arası süre kısalır. Eğer tüm bu belirtileri yaşıyorsanız hastaneye gitme vakti gelmiştir.
 
Doktorumu ne zaman aramalıyım?
Doğum her zaman ağrılar ile başladığını belli etmez. Kimi zaman doğum ağrıları başlamadan amnios mayisi; yani anne adayının suyu gelmektedir. Böyle bir durumda kesinlikle korkmayın ve panik olmayın tam tersi sakin olun  ve hemen doktorunuza haber verin. Kimi zaman da rahim ağzının açılmasının bir belirtisi olan kanlı sümüksü bir akıntı da gelebilir. Bu “nişan” olarak da bilinmektedir. Böyle bir durumda ise doğum ağrıları hemen başlamayabilir. Hatta bazen doğumun başlaması 1-2 haftayı bulabilir. Bu akıntı bazen doktorunuzun çatı muayenesi sonrası da görülebilir. Hangi durumda olursa olsun bu tür bir akıntı yaşanması durumunda yine mutlaka doktorunuzu haberdar etmelisiniz.
 
İdrar kaçırma ile suyun geldiği sanılabiliyor
Bazen anne adaylarında son haftalara yaklaştıkça bebeğin başının mesaneye yaptığı baskının artması ile idrar kaçırması durumu yanlıkla suyun gelişi zannedilerek doğum başladı sanılabilmektedir. Düzenli olmayan, kısa süren kasılmalar da; yani yalancı doğum ağrıları da yine panik olunarak doğum ağrısı ile karıştırılabilir.
 
38. haftadan önce doğum olabilir mi?
Hamilelik sürecinde anne adaylarını endişelendiren en önemli konulardan biri de; her anını planladığı hamileliğinde erken doğum ile karşı karşıya kalmasındır. Her anne adayının 38. Haftadan sonra doğum yapacağı gibi bir durum yoktur. Erken doğum, gebeliğin 37. haftasından önce doğumun başlaması durumudur. 37. haftadan önce suyun gelmesi, doğum kasılmalarının başlaması ve bu ağrılar ile rahim ağzının açılması doğumun erken de olsa başladığına işaret edebilir.

Makale ile ilgili resmi buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.