#HAYATEVESIGAR

 
İlk gecede veya daha geniş anlamıyla ilk cinsel ilişkide hem kadına hem erkeğe düşen önemli görevler vardır.Bu ilk deneyimin güzel ve hatırlandığında iyi duygular uyandıran bir deneyim olması için kadının kendini bu olaya pikolojik olarak hazır hissetmesi gerekir.Ön sevişmeyle vaginada yeterli kayganlaşma sağlanmalı,eğer bu sağlanamazsa kayganlaştırıcı jel şeklinde eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen ilaçlar kullanılmalıdır.
İlk cinsel deneyimin mutlaka ağrılı olması gerekmez.Kadın kendini yeterince gevşettiğinde ,erkekde yumuşak davrandığında ağrısız bir ilk deneyim gerçekleşmesi çok muhtemeldir.
Kadınların ilk deneyimlerinde en önemli korkularından biri gebe kalmaktır.Bu sebeple uygun bir korunma yöntemi kullanarak ilişkide bulunulması en idealidir.
 
 

İlk cinsel ilişkide zar aşırı kanayabilir mi?

Özellikle erkeğin çok aceleci ve sert davranması durumunda ufak yapılı kadınlarda zarla birlikte vagina dokusuda yırtılabilir.Bu durum çok aşırı kanamayla seyreden ve büyük olasılıkla dikiş atılarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur.Kızlık zarının çok aşırı sert yapısı olmasıda bu duruma katkıda bulunabilir.
Normalde ilk ilişkide oluşan kanama birkaç dakika içinde ,en geç yarım saatte durur. Eğer kanama çok şiddetli olursa veya uzun süreler geçmesine rağmen durmazsa böyle bir durum sözkonusu olabileceğinden doktora başvurmak gerekir.
Bazı durumlarda ilk ilişkide kanama olur,yırtık yeri iyileşir,daha sonraki ilişkilerde tekrar kanar.Bu da kızlık zarının aşırı sert veya fazla “damarlı” olmasından kaynaklanır.Kanama miktarı fazla değilse, her ilişkide oluşan kanama kısa süreliyse endişelenecek bir durum yoktur.

Makale ile ilgili resmi buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.