#HAYATEVESIGAR

İlişki dışında nadir olarak bazen uzak doğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda, kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir.
 
Bakire bir kadının jinekolojik muayene olması mümkün müdür?
Jinekolojik muayenenin en önemli aşamalarından biri vajinanın ve rahim ağzının gözlenmesi için yapılan spekulum muayenesidir.Günlük tıp uygulamalarında bakire olanların muayenesinde çoğunlukla bu işlem uygulanmamakta ve elle muayene makattan yapılmaktadır.
 
Yaygın olan bir diğer eğilimde sadece ultrasonografi ile muayene yapmaktır. Bu genellikle jinekolojik muayeneden korkan,utanan veya kızlık zarına muayene nedeni ile bir zarar geleceğini düşünen kişilerin tercihidir.
 
Bakire bir kadının değerlendirilmesinde yalnızca karından yapılan ultrasonografi yeterli değildir.Akıntı,kasık ağrısı gibi şikayetlerin değerlendirilmesinde kızlık zarına hiçbir zarar vermeden makattan muayene yapılması mümkündür ve ihmal edilmemelidir.
 
 
Kızlık zarının ne ile yırtıldığı bilinebilir mi?
Yırtılmış bir kızlık zarının ne ile ve nasıl yırtıldığı bilinemez.
 
Ne zaman yırtıldığı bilinebilir mi?
Yırtılmadan sonraki ilk 7-10 gün içerisinde muayene edilirse yeni olduğu söylenebilir,yoksa ister bir ay ister 10 yıl önce yırtılmış olsun fikir yürütülemez,ne zaman yırtıldığı bilinemez.
 
Yırtılan zar tekrar iyileşip,kapanabilir mi?
Hayır,farklı bir yapıya sahip olan kızlık zarının yırtılan kısımları hiçbir zaman kendiliğinden tekrar birleşmez.
 
Mastürbasyon yaparken yırtılabilir mi?
İçinize bir şey sokmadığınız sürece sadece sürtünme ile yapıyorsanız yırtılmaz.

Makale ile ilgili resmi buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.