#HAYATEVESIGAR

Bartholin bezleri vajina girişinin her iki yanında sağlı sollu yer alan salgı bezleridir. Yaptıkları salgının işlevi cinsel ilişki sırasında kayganlığın sağlanmasıdır.Bezin içinde üretilen kaygan ve şeffaf sıvı cinsel uyarılmayla birlikte kanaldan geçerek vajina girişine boşalır.
 
 
Vajina girişi iltihapları, akıntılar, veya bizzat bartholin bezinin iltihaplanması ( bartholinitis ) sonucu bezin kanalı tıkanabilir. Bu durumda bezin salgısı dışarıya akmaz ve bez içinde birikmeye başlar vebartholin kisti oluşur.
 
Bartholin kisti ; dış dudaklarda tek veya çift taraflı şişkinlik ve buna bağlı dolgunluk hissi verir. Genelde ağrı yapmaz.
 
Ancak bartholin kisti enfeksiyon kaparsa bartholin absesine dönüşür. Bu durumda şiddetli ağrı, şişlik ve kızarıklık ön plana geçer. Ağrısı o kadar şiddetlidir ki hasta oturmada ve yürümede zorluk çeker. Üreme çağında olan kadınlarda bartholin bezinin kanalında tıkanmaya neden olan en önemli etken bakterilerle oluşan enfeksiyondur . Bakteriler arasında en sık görülen etkenin gonore ( bel soğukluğu ) olduğu düşünülmektedir. Bu tür tıkanıklık genelde abse oluşmasıyla sonuçlanır.
 

ŞİKAYET VE BULGULAR:

  1. Hem bartolin kisiti hem de bartolin absesi dış dudaklarda şişlik yapar.
  2. Bartholin absesi oldukça şiddetli ve hareketi kısıtlayacak boyutta ağrılara neden olur. Bu ağrı zor dayanılır ve ağrı kesicilere zayıf yanıt veren bir ağrıdır. Abse boşaltılmadığı sürece deavm eder.Bazen abse kendiliğinden boşalır ve bu durumda hasta rahatlama hisseder.
 

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  1. İster kist olsun, ister abse tekrarlama olasılığı vardır
  2. Bartholin absesi olan kadınlar cinsel yolla geçen hastalıklar açısından incelenmeli
  3. Bartholin absesi oluşmuşsa, abse uygun yöntemle boşaltılmalıdır. Bu işlemden sonra hastanın ağrısı çok kısa sürede geçer.Absenin boşaltılmasından sonra mutlaka uygun antibiyotik kullanılmalıdır.
  4. Kist tedavisi ise abse tedavisi kadar kolay değildir. Kist açılsa bile tekrarlama olasılığı son derece yüksektir. Ya bartholin bezi kanalı ile birlikte tümden çıkarılmalı ya da yeni bir kanal oluşturulmalıdır.

Makale ile ilgili resmi buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.