#HAYATEVESIGAR

Menopoz, ayda bir olan adet kanamalarının doğal bir süreç içerisinde bitmesi anlamına gelmektedir. Yumurtalıklardan salgılanan Östrojen ve Progesteron hormon salgıları azalır ve üretimi durur böylece adet miktarlarında azalma ve iki adet arasındaki sürede uzama meydana gelir. Menopoz dönemi içerisine giren bu bayanlarda 2-3 ayda bir adet görmeye başlarlar, daha sonra 5-6 ayda bir adet olurlar ve yavaş yavaş adetten kesilirler. Bu süreç Premenopoz olarak adlandırılır. Kesintisiz 1 yıl adet olmayan bayana da artık kesin Menopoza döneminde olduğu kabul edilir.
 
Bazı kadınlar menopozu sadece adet düzensizlikleri ve sonrasında adet kanamalarının tam kesilmesi şeklinde yaşarken bazı kadınlarda buna ek olarak östrojen hormonunun düşmesine bağlı olarak ateş basmaları, terleme gibi şikayetler de yaşamaktadırlar. Bazen daha ileri seviyede uykusuzluk, sinirlilik ve depresyon gibi durumlara bile yol açabilmektedir.
 
Menopoz ayrıca farkına varılmayan bazı problemler oluşmaktadır. Bunlar Osteoporoz dediğimiz kemik erimesi ve kalp damar hastalıkları gibi ileride ciddi problemler yaratacak hasarlara neden olmaktadır.

Makale ile ilgili resmi buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.