#HAYATEVESIGAR

Çikolata Kisti (Endometriozis)

Çikolata Kisti (Endometriozis)

Endometriozis endometrial gland ve stromanın uterus dışında bir dokuda bulunmasıdır. Endometriozis en sık pelviste görülür. Pelvis dışında karındaki dğer organlarda ve vücudun farklı bölgelerinde de görülebilir. Kadınlarda üreme çağında yaklaşık %10 civarında rastlandığı kabul edilir. Kötü huylu veya kanser türünden bir hastalık değildir.
Gebelikte meyve yemek çok önemli

Gebelikte meyve yemek çok önemli

hamilelikte meyve yemek hamilelikte meyve gebelikte faydalı meyveler tatlı yemek Merhaba Meleklerim Hamiş olduğumuzda meyve tüketmenin ne kadar önemli olduğu gerçeğinin üzerinde birazcık olsun durmak istiyoruz. Yaz aylarında hamilelerin, sebze-meyve ağırlıklı beslenmeye önem vermesi ve bol su tüketmesi gerektiği belirtildi.
Jinekolog öncesi vücut bakımı

Jinekolog öncesi vücut bakımı

Jinekoloji ve jinekolog dendiği zaman hemen tüm kadınların tüyleri kirpi gibi dikilir. Jinekoloğa gitmek, muayene olmak, o jinekolog muayene sandalyesine oturmak çoğu kadının kabusu gibidir. Çoğu kadın bu sandalyeyi çok soğuk bulur ve özellikle ilk defa jinekoloğa gidecek kişiler için oldukça da kötü gözle görülebilir. Ancak kadın sağlığı için jinekoloji masası oldukça korkutucudur.
40 yaş sonrası doğurganlık nasıl arttırılır?

40 yaş sonrası doğurganlık nasıl arttırılır?

40 yaşından sonra doğurganlığı ve çocuk sahibi olma olasılığını artırmanın yolları mevcuttur. 35 yaşın üstünde olan ve çocuk sahibi olamayan tüm kadınlar doktorlarıyla görüşmelidir, çünkü doğurganlıkla ilgili çoğu problem başarıyla tedavi edilebilir. 40 yaşın üstündeki kadınların, doğurganlık dönemi bitmeden önce çocuk sahibi olmak için çok zamanları kalmamıştır. Ancak çeşitli yöntemlerle gebe kalma ihtimali yükseltilebilir.
Servikal yetmezlik ve Serklaj (rahim ağzına dikiş atılması)

Servikal yetmezlik ve Serklaj (rahim ağzına dikiş atılması)

Servikal yetmezlik nedir?
Rahim ağzı ya da tıbbi adıyla serviks rahimin dış dünya ile bağlantısını sağlayan ve vajinaya açılan en alt noktasıdır. Normal bir hamilelikte serviks kapalıdır. Serviksin ilerleyen bir gebeliği taşıyamayacak kadar güçsüz olması ve doğum sancıları başlamadan açılması ise servikal yetmezlik olarak adlandırılır.
Doğal Doğum

Doğal Doğum

Doğal doğum en basit tanımı ile bebeğin vajinal yoldan doğum kanalından çıkmasıdır.Doğal hormonların salgılanmasıyla kendiliğinden başlayan mümkünse anneye herhangi bir müdehalenin yapılmadığı doğum şekline doğal doğum denir.
Doğal Doğumun Avantajları

Doğal Doğumun Avantajları

Doğal doğum sırasında ilaç kullanımı mümkün olan en alt seviyede olduğu yada hiç olmadığı için bebeğe ilaç geçişi olmaz. Doğum sırasında salgılanan doğal hotmonların aktif olarak doğumu gerçekleştirmesine olanak sağlar.
Gebelik ile Yoga ve Egzersizler

Gebelik ile Yoga ve Egzersizler

Gebeler 4. aylarından itibaren doktorlarının onaylarını aldıktan sonra yoga plates ve nefes egzersizleri gibi yöntemleri uygulayarak doğumlarını daha kolay yapabilmektedirler.
Gebelik Sırasında Kullanılan Vitaminler

Gebelik Sırasında Kullanılan Vitaminler

Gebelik sırasında annenin hiçbir şikayeti olmasa da düzenli olarak kullanması gereken ilaçlar vardır. Gebelik sırasında birtakım sorunlar yaşanırsa yine bazı ilaçlar kullanılabilir. Gebelikte ilaç kullanımına dikkat etmek gerekir. İlaçlar plasentadan geçerek bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden gebelikte doktora danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.
Kadınlarda Yumurtlama Takibi

Kadınlarda Yumurtlama Takibi

Kadınlarda Yumurtlama Takibi Hamile Kalmayı Kolaylaştırır! Ovülasyon, yani yumurtlama dönemi gebe kalma konusunda en önemli konulardan biridir. Birçok kadın bu hesaplama ile hamile kalmaya çalışır. Bu nedenle de doğru yanlış pek çok farklı bilgi kimi zaman hamile kalma sürecini zorlaştırmaktadır. Yumurtlama belirli bir yaş ve dönemden sonra her kadının yaşadığı bir durumdur.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.