Op. Dr. Belgin KOÇAK

Gebelik Takibi 27. Hafta

Gebeliğinizin son üç aylık dönemindesiniz! 
 
Baş - popo uzunlugu 24 cm, baş-ayak ucu 37 cm, ağırlığı 1050 gr kadardır. Belirli aralıklarla uyuyup uyanıyordur, gözlerini açıp kapatıyor ve belki de parmaklarını bile emiyordur! Daha fazla beyin hücresinin oluşumuyla birlikte, bebeğinizin beyni artık daha aktiftir. Akciğerleri hala tam gelişemediğinden fonksiyonel değildir. Bebeğinizin hıçkırıklarından dolayı hissedeceğiniz gıdıklanmaları takip edin. Bu dönemden sonra daha da yaygın olabilir. Sadece birkaç dakika sürecektir ve bebeğinizi rahatsız etmeyecek bir durumdur. 
 
Daha uyumlu ve birbirini izleyen hareketler yapar. Parmak emer ve böylece sakinleşir, çene kasları gelişir. Bebeğiniz artık ağlayabilir. Eğer bebeğenizin sırtı öne dönük ise karnınıza kulağını dayayan biri kalp atışlarını rahatlıkla duyabilir. Bebeğinizin düzenli uyku ve uyanıklık zamanını hissedebilirsiniz. Üçüncü üç aylık dönemin ilk haftası olan bu haftada bebeğinizin siması artık oturmuştur. Karaciğer, akciğer, bağışıklık sistemi olgunlaşmaya devam etse de, bu haftalardaki doğumların yaşam şansı oldukça yüksektir. İşitme iyice gelişmiştir. Bebeğiniz sizin ve eşinizin sesini ayırdedebilir. Ancak kulaklar verniks ile kaplı olduğundan sesleri boğuk olarak duyar. 
 
Bacak kaslarınıza kramp giriyor olabilir. Bacaklarınız daha fazla ağırlık taşıyor ve rahminiz damarlarınıza basınç uyguladığından kan dolaşımınız etkileniyor. Maalesef kramplar hamileliğiniz gelişmeye devam ederken daha da artabilir. Bacak krampları çoğu hamilede gün içerisinde de görülür. Kramp girdiğinde, giren kası esnetmeniz ve hafif masaj yapmanız, biraz olsun rahatlamanızı sağlayacaktır. Ayaklarınızdan, kaval kemiğinize doğru nazikçe masaj yapın. Birkaç dakika yürümeniz de size rahatlık sağlayabilir. 
 
Vücudunuzun ön kısmında dengesiz bir şekilde artan ağırlık vücut şeklinizi, duruşunuzu, yürüyüşünüzü yavaş yavaş değiştirmeye başlar. Sırt ağrıları, kramplar artabilir. Hızla büyüyen rahimde düzensiz kasılmalar (Braxton-Hicks) artabilir. Bu haftalarda hormonlar ve bebeğin büyümesi sonucu mesaneye yaptığı baskının artması nedeniyle öksürme, gülme, egzersiz sonucu idrar kaçırmaları yaşayabilirsiniz. 
 
Rahim göğüs kafesinize yakınlaştıkça diyafragma da (karın boşluğu ile göğüs kafesini ayıran kas yapısı) yukarıya doğru yer değiştireceğinden, özellikle derin nefes alma esnasında zorluk çekebilirsiniz. Bu, akciğerlerinizin tam olarak şişememesinden kaynaklanan bir durumdur. Gebelik hormonlarınız sizin dakikalık nefes alma sayınızı artırdığından bebeğinize yeterince oksijen sağlanır

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.