Op. Dr. Belgin KOÇAK

Gebelik Takibi 6. Hafta

Gebeliğin 6. haftası bebeğiniz
 
Gebeliğin 6. haftasında bebeğinizin boyu baş bölgesinden poposuna kadar 2-4 mm arasındadır.Bebeğin boyunun baş popo mesafesi olarak adlandırılmasının nedeni bebeğin bacaklarını çoğunlukla kıvrık halde olmasıdır.
 
Bebeğin kalp atışı gebeliğin 6. haftasında renkli Doppler ultrason ile dinlenebilir.Veya gebeliğin bu haftalarında normal ultrason ile bebeğin kalp atışları ve gebelik kesesi görülmediği taktirde vajinal ultrason tercih edilir.
 
Gebe kaldıktan itibaren 10. haftaya kadar geçen süre embriyo dönemidir.Bu dönemde embriyo gelişimini engelleyecek faktörlere en açık olduğu zamandır.Sakatlıkların çoğu bu kritik zamanda oluşmaya başlar.
 
Gebeliğin 6. haftasında anne karnında bulunan bebek baş ve kuyruk bölgesinden oluşan bir vücut şeklindedir.Bebeğinizin akciğer, çene , burun ve damak oluşumları başladı.El ve ayak kısımları oluşmaya başlamıştır. Bu hafta bebeğin baş kısmında nöral oluklar kapanır ve ilk beyin odacıkları oluşur.
 
SİZDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER
 
Gebeliğin 6. haftasında bir kaç kilo almış olabilir veya bu dönemde hiç kilo almamışta olabilirsiniz. Bu hafta göğüslerinizde hassasiyet ve şişme , meme uçlarınızda koyulaşma şeklinde değişiklikler fark edebilirsiniz.Bu durum tamamıyla gebeliğin belirtileridir.
 
Mide Yanması
 
Gebeliğin bu haftası mide yanması ( ekşimesi ) şikayeti yaşayabilirsiniz. Mide yanması gebeliğin en yaygın şikayetlerinden biridir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında daha şiddetli olmasına rağmen , erken başlayabilir. Mide yanması genellikle mideden yemek borusuna asit kaçmasından dolayı olur.Gebelik döneminde büyüyen rahim mide ve bağırsak üzerine baskı uygular buda mideden yemek borusuna asit kaçmasına neden olur.
 
Mide yanması ile başa çıkmak için aşağıdaki tavsiyelere uyun
 
Üç büyük öğün yerine 5-6 öğün yiyin
 
Yemek yedikten hemen yatmayın en az 1 saat bekleyin
 
Yağlı ve baharatlı ( acı ) yiyeceklerden uzak durun
 
Yoğurt yemek ve bir bardak süt içmek ve ballı ılık süt içmek şikayetlerin azalmasında faydalı olur
 
Mide yanması şikayetleriniz şiddetli ise doktorunuz bu konuda size ilaç verebilir.
 
KABIZLIK
 
Gebelik döneminde hamile bayanların çoğunda kabızlık görülür.Gebelikte kabızlık şikayetlerini gidermek için yapabilecekleriniz.
 
Sıvı alımınız arttırınız
 
Egzersiz yapın
 
Lifli gıdalarla beslenin
 
Eğer şikayetleriniz geçmez ise doktora başvurun.Doktorunuzun onayı olmadan herhangi ilaç veya müshil kullanmayın.Kabız olduysanız , dışkı çıkarma sırasında kendinizi zorlamayın.Zorlama basura neden olabilir.
 
BESLENME DÜZENİNİZ
 
Gebelik döneminde ihtiyacınız olan gıdaları almanız için , aldığınız gıdalarda seçici olmalısınız.Her istediğinizi yemek yerine Vitamin ve mineral ( demir , kalsiyum ,magnezyum , folik asit ,çinko ) açısından zengin gıdalar yiyin.

Doktorunuza Sorun

Tüm sağlık sorularınızı ve meraklarınızı 7/24 sorabilir, anında yanıt alabilirsiniz.